FRIDAY, 15 JUNE 2018     
Opening ceremony    20:30 h.

The competition will be declared open by the mayor of the city of Ohrid prof. PhD Jovan Stojanovski

  • Dvoržak: “Mazurek”
  • Elgar: “La Capricieuse”
  • Rajko Maksimović: “Concerto non grosso”
  • Jeff Manookian: „Armenian suiteIII stav
  • Konstantin Blagojević: Vranjski čoček

Soloist: Veronika Mona Bogić

String orchestra: MŠ “Davorin Jenko”, Belgrade (Srbia)

Conductor: Nenad Petković

SATURDAY, 16 JUNE 2018     

acoustic rehearsal       08:00-08:30 h.

  • Piano  B category  I round  08:30 h.

 

acoustic rehearsal        10:00-10:30 h.

  • Piano  C category  I round  10:30 h.

 

acoustic rehearsal        11:45-12:00 h.

  • Piano  D category  I round  12:00 h.

 

acoustic rehearsal        12:30-13:00 h.

  • Violin  B category  I round  13:00 h.

 

acoustic rehearsal        14:30-15:00 h.

  • Violin  C category  I round  15:00 h.

acoustic rehearsal      16:30-17:00 h.

acoustic rehearsal        18:30-19:00 h.

 

Jury concert 1      21:00 h.

 

SUNDAY, 17 JUNE 2018     

acoustic rehearsal        08:00-08:30 h.

  • Piano  Precategory    08:30 h.
  • Chamber music  duo piano  09:20 h.

 

acoustic rehearsal        10:00-10:30

  • Piano  B category  II round  10:30 h.

 

acoustic rehearsal        12:00-12:15 h.

  • Piano  D category  II round  12:15 h.

 

acoustic rehearsal        13:00-13:30 h.

  • Violin  D category  I round  13:30 h.

 

acoustic rehearsal        15:30-16:00 h.

  • Violin  C category  II round  16:00 h.

acoustic rehearsal      17:20-17:50 h.

acoustic rehearsal        19:10-19:40 h.

 

MONDAY, 18 JUNE 2018     

acoustic rehearsal        08:00-08:30 h.

  • Piano  A category      08:30 h.

acoustic rehearsal      09:50-10:20 h.

acoustic rehearsal        11:30-12:00 h.

 

acoustic rehearsal        13:00-13:30 h.

  • Violin  B category  II round  13:30 h.

 

acoustic rehearsal        15:00-15:30 h.

  • Violin  D category  II round  15:30 h.

acoustic rehearsal      16:45-17:05 h.

acoustic rehearsal        18:45-19:05 h.

 

Jury concert 2      21:00 h.

 

TUESDAY, 19 JUNE 2018     

acoustic rehearsal        08:00-08:30 h.

  • Violin  Precategory    08:30 h.
  • Violin  A category       09:00 h.

 

acoustic rehearsal        10:30-11:00 h.

  • Chamber music
    duo strings and piano trio  11:
    00 h.

 

Field trip  St. Naum    14:30 h.

 

Wednesday, 20 June 2018      

acoustic rehearsal        08:00-08:30 h.

  • Violin  D category  III round  08:30 h.

acoustic rehearsal        10:00-10:30 h.

 

acoustic rehearsal        13:00-13:30 h.

  • Piano  C category  II round  13:30 h.

 

acoustic rehearsal        15:10-15:30 h.

  • Piano  D category  III round  15:30 h.

 

Jury concert 3      21:00 h.

 

THURSDAY, 21 JUNE 2018     
MASTER CLASSES      09:00 h.
Jasen Todorov – violin     
Petru Munteanu – violin     
Aleksandar Serdar – piano     
     
Final concert        20:00 h.

 

Categories: COMPETITIONSCHEDULE