INTERNATIONAL COMPETITION OF YOUNG MUSICIANS

"OHRID PEARLS" 2017

 

OFFICIAL COMPETITION SCHEDULE download PDF

 

SCHEDULE with PARTICIPANTS download PDF

 

 

Location of the main competition venueASSEMBLY HALL OF THE LOCAL SELF-GOVERNMENT - OHRID 

 

15. 06. 2017          THURSDAY (ЧЕТВРТОК)

 

14:30     Acoustic rehearsal         

15:00   CLARINET B Category       I-round

16:15   CLARINET C Category       I-round

18:15   SAXOPHONE C Category       I-round

                                               

21:00 OPENING CEREMONY (СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ)


16. 06. 2017           FRIDAY (ПЕТОК)

 

14:30     Acoustic rehearsal         

15:00   CLARINET B Category       II-round

16:15   CLARINET C Category       II-round

18:15   SAXOPHONE C Category       II-round


17. 06. 2017          SATURDAY   (САБОТА)

 

08:00     Acoustic rehearsal         

09:00   TRUMPET B Category       I-round  

11:45   TRUMPET C Category       I-round

13:15   FRENCH HORN A Category      

13:30   FRENCH HORN B Category       I-round

14:00   FRENCH HORN C Category       I-round

14:20   TROMBONE C Category       I-round             

15:30   FLUTE Pre. Category                

18:30   FLUTE A Category         

19:30   SAXOPHONE Pre. Category        


18. 06. 2017          SUNDAY (НЕДЕЛА)

 

08:00     Acoustic rehearsal         

09:00   TRUMPET B Category       II-round

11:30   TRUMPET C Category       II-round

13:00   FRENCH HORN B Category       II-round

13:30   FRENCH HORN C Category       II-round

13:50   TROMBONE B Category       II-round

                                               

14:30     Acoustic rehearsal         

15:00   FLUTE B Category       I-round

16:00   FLUTE C Category       I-round


19. 06. 2017          MONDAY  (ПОНЕДЕЛНИК)

 

14:30     Acoustic rehearsal         

15:00   CLARINET Pre. Category

16:30   FLUTE B Category       II-round

17:30   FLUTE C Category       II-round

 

 

21:00     Jury member concert - Deltef Bensman alto saxophone, Marija Vrshkova piano, Lora Levai Aksin flute (as a guest) 


20. 06. 2017          TUESDAY  (ВТОРНИК)

 

14:00     Acoustic rehearsal         

14:30   CLARINET A Category

16:15   CHAMBER MUSIC A Category

17:00   TRUMPET Pre. Category

19:00   FRENCH HORN Pre. Category

19:20   TROMBONE Pre. Category

19:30   TRUMPET A Category


21. 06. 2017          WEDNESDAY  (СРЕДА)

               

21:00             FINAL CONCERT

 

 

15. 06. 2017          THURSDAY (ЧЕТВРТОК)

 

14:30     Acoustic rehearsal         

15:00   CLARINET                        B Category       I-round

16:15   CLARINET                        C Category       I-round

18:15   SAXOPHONE                   C Category       I-round

                                               

21:00 OPENING CEREMONY (СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ)

16. 06. 2017           FRIDAY (ПЕТОК)

 

14:30     Acoustic rehearsal         

15:00   CLARINET                        B Category       II-round

16:15   CLARINET                        C Category       II-round

18:15   SAXOPHONE                   C Category       II-round

17. 06. 2017          SATURDAY   (САБОТА)

 

08:00     Acoustic rehearsal         

09:00   TRUMPET                        B Category       I-round  

11:45   TRUMPET                        C Category       I-round

13:15   FRENCH HORN              A Category      

13:30   FRENCH HORN              B Category       I-round

14:00   FRENCH HORN              C Category       I-round

14:20   TROMBONE                     C Category       I-round             

15:30   FLUTE                                 Pre. Category                

18:30   FLUTE                                 A Category         

19:30   SAXOPHONE                   Pre. Category        

18. 06. 2017          SUNDAY (НЕДЕЛА)

 

08:00     Acoustic rehearsal         

09:00   TRUMPET                        B Category       II-round

11:30   TRUMPET                        C Category       II-round

13:00   FRENCH HORN              B Category       II-round

13:30   FRENCH HORN              C Category       II-round

13:50   TROMBONE                     B Category       II-round

                                               

14:30     Acoustic rehearsal         

15:00   FLUTE                                 B Category       I-round

16:00   FLUTE                                 C Category       I-round

19. 06. 2017          MONDAY  (ПОНЕДЕЛНИК)

 

14:30     Acoustic rehearsal         

15:00   CLARINET                        Pre. Category

16:30   FLUTE                                 B Category       II-round

17:30   FLUTE                                 C Category       II-round

20. 06. 2017          TUESDAY  (ВТОРНИК)

 

14:00     Acoustic rehearsal         

14:30   CLARINET                        A Category

16:15   CHAMBER MUSIC        A Category

17:00   TRUMPET                        Pre. Category

19:00   FRENCH  HORN             Pre. Category

19:20   TROMBONE                     Pre. Category

19:30   TRUMPET                        A Category

21. 06. 2017          WEDNESDAY  (СРЕДА)

               

21:00             FINAL CONCERT