SUNDAY, 17 JUNE 2018    

acoustic rehearsal                                            08:00-08:30 h.

Piano    Precategory                      08:30 h.
  1. Aleksandar Cvetkovski (2009) Macedonia
  2. Boris Dimitrov (2009) Bulgaria
  3. Tracy Huang (2009) Serbia
  4. Jana Jovanova (2009) Macedonia
  5. Marta Jovanovska (2009) Macedonia
  6. Stefan Mitrevski (2010) Macedonia
  7. Mila Nechovska (2010) Macedonia
  8. Eva Nedelkovska (2009) Macedonia
  9. Teodora Noemina Pastonjicki (2009) Macedonia

acoustic rehearsal                                           08:00-08:30 h.

Chamber music               duo piano           09:20 h.
  1. Can Saraç                 Duru Ercoşkun                   Turkey
  2. Dimitrij Stojcevski David Stojcevski               Macedonia
  3. Ana Milovic                 Danica Milosavljevic      Serbia

acoustic rehearsal                                            10:00-10:30

Piano    B category          II round               10:30 h. UPDATE
  1. Georgi Chikolov (2003) BGR
  2. Viktor Rafajlovski (2003) MKD
  3. Lola Stanišić (2004) MNE
  4. Gorjan Stojanovski (2003) MKD
  5. Ljubica Zdravkovska (2003) MKD

 acoustic rehearsal                                           12:00-12:15 h.

Violin    D category         I round 13:30 h.
  1. Kamelija Dukova (1998) Macedonia
  2. Adriana Gabrian (1997) Romania
  3. Yuewen Pan (1998) China
  4. Natalia Pentegova (1994) Russia
  5. Yingyi Shi (1998) China

acoustic rehearsal                                            15:30-16:00 h.

Violin    C category          II round               16:00 h. UPDATE
  1. Naomi Georgievska (2002)            MKD
  2. Bartosz Kowalczyk (2000)             POL
  3. Polina Elena Munteanu (2002)      DEU
  4. Tadija Mutavdzic (2001)                 SRB
  5. Irina Pavlova (2000)                        MKD
  6. Anna Maria Cristina Popan (2001) ROU
  7. Miona Topalović (2002)                   SRB
  8. Staša Žikić (2001)                             SRB

MONDAY, 18 JUNE 2018                                          

acoustic rehearsal                                            08:00-08:30 h.

Piano    A category                                          08:30 h.
  1. Radoslav Chikolov (2008) Bulgaria
  2. Konstantin Djokovic (2007) Serbia
  3. Gala Dulović (2006) Montenegro
  4. Duru Ercoskun (2008) Turkey
  5. Sara Jovic (2007) Serbia
  6. Matej Korunoski (2008) Macedonia

acoustic rehearsal                                            09:50-10:20 h.

  1. Marko Adam Kotevski (2007) Macedonia
  2. Petar Micic (2008) Serbia
  3. Sofija Milovanovic (2006) Serbia
  4. Ana Milovic (2006) Serbia
  5. Petar Nikolic (2006) Serbia
  6. Dean Pavlovski (2006) Macedonia

acoustic rehearsal                                            11:30-12:00 h.

  1. Anastasija Petreska (2006) Macedonia
  2. Vuk Petrović (2008) Serbia
  3. Can Saraç (2007) Turkey
  4. Xhevrie Tule (2006) Macedonia
  5. Goce Zlatev (2006) Macedonia

acoustic rehearsal                                            13:00-13:30 h.

Violin    B category          II round               13:30 h. UPDATE
  1. Leonardo Dimoski (2004)  MKD
  2. Kristian Mráček (2003)      CZE
  3. Dunja Stojkovic (2003)      SRB
  4. Leonard Toschev (2005)   DEU
  5. Jovana Udović (2004)       SRB

acoustic rehearsal                                            14:30-15:00 h. UPDATE

Violin    D category         II round               15:00 h. UPDATE

acoustic rehearsal                                            16:15-16:35 h.

acoustic rehearsal                                            18:15-18:35 h.

Jury concert 2                                  21:00 h.

TUESDAY, 19 JUNE 2018                                         

acoustic rehearsal                                            08:00-08:30 h.

Violin    Precategory                      08:30 h.
  1. Aleksandra Đokić (2009) Serbia
  2. Petar Ilic Milenkovic (2010) Italy
  3. Lina Nikoleska (2009) Macedonia
  4. Anka Nola (2009) Serbia
  5. Adam Shaheen (2010) United States of America (USA)

acoustic rehearsal                                            08:00-08:30 h.

Violin    A category                                          09:00 h.
  1. Teodora Blazevska (2007) Macedonia
  2. Marko Krstevski (2007) Macedonia
  3. Ivan Milosov (2007) Macedonia
  4. Lazar Mutavdzic (2007) Serbia
  5. Yosif Shaheen (2008) United States of America (USA)
  6. Zarja Ule (2008) Slovenia
  7. Mario-Liviu Vancea (2006) Romania

acoustic rehearsal                                            10:30-11:00 h.

Chamber music
duo strings and piano trio           11:00 h.
  1. Natalija Kalajdzieska Irina Pavlova      Oleg Cingarski   Macedonia
  2. Petar Bojovic                 Tamara Aničić                                    Bosnia and Herzegovina
  3. Filip Aničić                 Nora Čović                                          Bosnia and Herzegovina
  4. Kristian Mráček Viktor Mráček                                   Czech Republic
Field trip             St. Naum                             14:30 h.

Wednesday, 20 June 2018                                    

acoustic rehearsal                                            08:00-08:30 h.

Violin    D category         III round             08:30 h. TBA

acoustic rehearsal                                            10:00-10:30 h.

acoustic rehearsal                                            13:00-13:30 h.

Piano    C category          II round               13:30 h. TBA

acoustic rehearsal                                            15:10-15:30 h.

Piano    D category         III round             15:30 h. CANCELED
Jury concert 3                                  21:00 h.

THURSDAY, 21 JUNE 2018                                     

MASTER CLASSES                                          09:00 h.
Jasen Todorov – violin
Petru Munteanu – violin
Aleksandar Serdar – piano
Final concert                                     20:00 h.