The following musicians are hereby invited to take part in the live competition in Ohrid, North Macedonia. The schedule by discipline and category will be published tomorrow.
(please use the search field to filter by discipline, category, country or name)
Solo disciplines
Name | Surname | Country | Discipline: | Category: |
---|---|---|---|---|
Ivona | Alivojvodic | Serbia | Flute | Pre-category |
Una | Cicvarić | Serbia | Flute | Pre-category |
Mihajlo | Jović | Serbia | Flute | Pre-category |
Ilina | Ristova | North Macedonia | Flute | Pre-category |
Mariia | Stavytska | Ukraine | Flute | Pre-category |
Iva | Vujanic | Serbia | Flute | Pre-category |
Irena | Panić | Serbia | Flute | A – Category |
Matea | Skender | Croatia | Flute | A – Category |
Eva | Vujić | Croatia | Flute | A – Category |
Christina | Mariakaki | Greece | Flute | B – Category |
Dina | Markovska | Serbia | Flute | B – Category |
Elena | Medić | Serbia | Flute | B – Category |
Milena | Puric | Serbia | Flute | B – Category |
Jana | Stojaković | Serbia | Flute | B – Category |
Josipa | Vasilevska | North Macedonia | Flute | B – Category |
Angela | Dimkovska | North Macedonia | Flute | C – Category |
Mila | Dobrosavljevic | Germany | Flute | C – Category |
Jana | Kaevska | North Macedonia | Flute | C – Category |
Anja | Kravanja | Slovenia | Flute | C – Category |
Žunja | Lipanović | Montenegro | Flute | C – Category |
Kristina | Ljushkoska | North Macedonia | Flute | C – Category |
Marija | Milić | Montenegro | Flute | C – Category |
Katarina | Miljković | Serbia | Flute | C – Category |
Antoniya | Mircheva | Bulgaria | Flute | C – Category |
Kristiyan | Nikolov | Bulgaria | Flute | C – Category |
Xavier | Santos | Portugal | Flute | C – Category |
Nora | Stošić | Montenegro | Flute | C – Category |
Pandorka | Janakjieva | North Macedonia | Flute | C – Category |
Zofia | Gornicka | Poland | Oboe | Pre-category |
Andrej | Jovanovic | Serbia | Oboe | B – Category |
Matija | Blagojevic | Serbia | Oboe | C – Category |
Julia | Jurkiewicz | Poland | Oboe | C – Category |
Patrícia | Pinheiro | Portugal | Oboe | C – Category |
Višnja | Stapić | Croatia | Oboe | C – Category |
Ana | Klakor | Montenegro | Clarinet | Pre-category |
Gabrijel | Madunić | Croatia | Clarinet | Pre-category |
Pavle | Nikolic | Serbia | Clarinet | Pre-category |
Ula | Pečnik | Slovenia | Clarinet | Pre-category |
Goce | Jovchev | North Macedonia | Clarinet | Pre-category |
Gregor | Banko | Slovenia | Clarinet | A – Category |
Matevž | Glasenčnik | Slovenia | Clarinet | A – Category |
Uros | Pavlovic | Serbia | Clarinet | A – Category |
Nikola | Sokolovski | North Macedonia | Clarinet | A – Category |
Nikola | Vasilov | North Macedonia | Clarinet | A – Category |
Kostadin | Nastov | North Macedonia | Clarinet | A – Category |
Andrej | Ilioski | North Macedonia | Clarinet | B – Category |
Aleksandar | Velkovski | North Macedonia | Clarinet | B – Category |
Jovan | Jovanov | North Macedonia | Clarinet | C – Category |
Timur | Muratović | Bosnia and Herzegovina | Clarinet | C – Category |
Kristina | Vasic | Serbia | Saxophone | Pre-category |
Luka | Brezović | Croatia | Saxophone | A – Category |
Gorgi | Dimovski | North Macedonia | Saxophone | B – Category |
Boliang | Liu | China | Saxophone | C – Category |
Lilly | Paddags | Germany | Saxophone | C – Category |
Stefan | Kulevski | North Macedonia | Trumpet | Pre-category |
Jovan | Nikolic | Serbia | Trumpet | Pre-category |
Aleksandr | Rublev | Russia | Trumpet | B – Category |
Milos | Joksimovic | Serbia | Trumpet | C – Category |
Sasa | Kostic | Serbia | Trumpet | C – Category |
Krzysztof | Kwiatkowski | Poland | Trumpet | C – Category |
Daniel | Melkonyan | Armenia | Trumpet | C – Category |
Uroš | Sučić | Montenegro | Trumpet | C – Category |
Jerzy | Swianiewicz | Poland | Trumpet | C – Category |
Przemysław | Szczotka | Poland | Trumpet | C – Category |
Lovro | Ticl | Croatia | Trumpet | C – Category |
Matej | Vukić | Croatia | Trumpet | C – Category |
Grzegorz | Witkowski | Poland | Trumpet | C – Category |
Mateusz | Woch | Poland | Trumpet | C – Category |
Ana | Cvetojević | Serbia | French horn | B – Category |
Blagoja | Vasilevski | North Macedonia | French horn | C – Category |
Chamber music disciplines
Mihailo Jovic | flute | Andjelka Gobeljic | flute | Jovana Gobeljic | piano | A – Category |
Eva Vujić | Flute | Maja Mirković | Flute | Maita Kljajić | Piano | A – Category |
Antonio Uremović | Clarinet | Martina Ivčević | Piano | Domagoj Pećar | Bassoon | C – Category |
Lilly Paddags | Saxophone | Boliang Liu | Saxophone | C – Category |
The following candidates have also passed the preselection round but must confirm their participation by paying the the first part of the participation fee by the 21st May 2021 otherwise their applications will be disqualified.
Name | Surname | Country | Discipline | Category | Participation fee |
---|---|---|---|---|---|
Mitko | Roshkov | North Macedonia | Trumpet | C – Category | not paid |
Jahja | Omerov | North Macedonia | Clarinet | A – Category | not paid |
Andrej | Ljubenović | Serbia | Trumpet | Pre-category | not paid |
Anđelka | Gobeljić | Serbia | Flute | Pre-category | not paid |